ZDROWIE

Jak przygotować się do badań krwi?

Przychodzę dzisiaj do Was z bardzo ważnym tematem, mianowicie badania krwi. Profilaktycznie powinniśmy je wykonywać raz w roku (oczywiście w szczególnych przypadkach specjalista może zalecić inaczej). Teraz szczerze możecie odpowiedzieć sobie sami na pytanie, kiedy ostatni raz wybraliście się do laboratorium?

Oferta badań jakie możemy wykonać jest ogromna. Tak naprawdę dobry specjalista już z samej morfologii potrafi bardzo dużo wyczytać i na jej podstawie zlecić ewentualne badania kierunkowe, aby dopełnić diagnostykę. Wśród podstawowych badań, na które warto zwrócić uwagę, obok morfologii, możemy wymienić: lipidogram, trójkę tarczycową, parametry gospodarki cukrowej oraz próby wątrobowe. Warto również zbadań poziom witaminy D3 (25OH D3), która w populacji polskiej jest bardzo często niedoborowa.


Istotne jest samo przygotowanie się do badania, aby zminimalizować ryzyko uzyskania błędnego wyniku.

Zatem co jest ważne w kontekście zachowania odpowiedniej higieny badań?

  • Wykonaj badania na czczo, przynajmniej 12h od ostatniego posiłku, ale nie dłużej niż 14h. Zbyt długa przerwa po posiłku, również może zaburzyć wyniki badań. Dzień wcześniej warto zjeść łatwo strawną kolację (np. smoothie, zupa krem). W dniu badania po przebudzeniu warto wypić szklankę wody bez żadnych dodatków, aby organizm był prawidłowo nawodniony.
  • Na badanie wybierz się w godzinach porannych, najlepiej między 8 a 10 rano. Niektóre substancje w naszym organizmie wydzielane są pulsacyjnie w zależności od pory dnia, czy wysiłku fizycznego.
  • Nie wykonuj badań podczas miesiączki. Kobietom nie zaleca się wykonywania badań w czasie trwania miesiączki. Natomiast w przypadku badań hormonów płciowych, należy zwrócić uwagę, aby były wykonywane w poszczególnych dniach cyklu miesiączkowego (np. LH, FSH, estradiol badamy między 10, a 13 dniem cyklu, progesteron i prolaktynę w 21 dniu cyklu). 
  • Dzień przed badaniem zachowaj umiarkowaną aktywność fizyczną. Najlepiej zrezygnować z treningu, który może wypłynąć na liczne parametry krwi, za wyjątkiem osób, które trenują regularnie i jest to dla nich codzienna sytuacja.
  • Odstaw suplementy i zioła, przynajmniej na 3 dni przed planowanym badaniem, ponieważ nie są obojętne dla wyników krwi. Również leki stosowane przewlekle mogą wpływać na wyniki badań, w tym przypadku jednak o ich odstawieniu może zadecydować lekarz.
  • Unikaj stresu. Na wyniki krwi realny wpływ ma również stres, zarówno ten przewlekły jak i krótkotrwały, dlatego w miarę możliwości powinniśmy opanować emocję. Stres wpływa między innymi na wynik takich parametrów jak: kortyzol, prolaktyna, czy cholesterol.
  • W miarę możliwości badania wykonuj w jednym laboratorium. Umożliwi to najdokładniejsze porównywanie wyników, jeśli za jakiś czas zdecydujemy się je powtórzyć.

Interpretacją wyników krwi powinien zająć się dobry specjalista. Istotne jest, aby wyniki były interpretowane całościowo. Odczytywanie pojedynczych parametrów często daje zakłamany obraz stanu zdrowia.
Przy interpretacji wyników badań, ważna jest również analiza objawów. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze mogło dojść do błędu, czy to na etapie przedanalitycznym, czy też w późniejszym czasie badania. Wynik mógł wyjść fałszywy, wskazujący na daną jednostkę chorobową, przy czym pacjent nie odczuwa żadnych objawów. W takim przypadku warto powtórzyć badania.
W drugim przypadku może dojść do sytuacji, kiedy osoba z konkretnymi objawami uzyskuje wyniki mieszczące się w normie. Należy pamiętać, że normy podawane przez laboratorium to swojego rodzaju obliczenia statystyczne na populacji, bez uwzględnienia stanu zdrowia i wieku.
Dlatego ważne jest prawidłowa i całościowa interpretacja wyników krwi z uwzględnieniem objawów.   

Ponadto na wyniki krwi wpływać mogą również takie czynniki jak:

  • palenie papierosów,
  • spożywanie alkoholu nawet na dwa dni przed planowanym badaniem,
  • niedawno przebyta, lub aktywna infekcja,
  • ciąża,
  • szeroko dostępne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *