LIFESTYLE,  ZDROWIE

Cellulit – pracujesz na niego, czy zapobiegasz?

Cellulit, inaczej tak zwana pomarańczowa skórka, to najbardziej nietolerowana niedoskonałość estetyczna. Szacuje się, że dotyczy on blisko 90% kobiet. No właśnie, większość kobiet zmaga się z cellulitem. U jednych jest mniej, u innych bardziej widoczny. Niestety nawet wysportowane, szczupłe kobiety często mają ten problem. Niech da Ci to do myślenia następnym razem, kiedy będziesz oglądać idealne zdjęcia na Instagramie. Prawie każda kobieta kiedykolwiek zmagała się z cellulitem. Oczywiście możemy z nim walczyć, a na pewno sprawić, aby był mniej widoczny. 

Jakie są zatem przyczyny CELLULITU?

 • Predyspozycje genetyczne. Niestety na ten czynniki nie mamy wpływu. Tak już jest, że niektóre kobiety mają zdecydowanie większą tendencję do powstawania cellulitu.
 • Zaburzenia hormonalne, głównie nadmiar estrogenów, przy jednoczesnym niedoborze progesteronu. Taka sytuacja sprzyja zatrzymywaniu wody i rozrostowi adipocytów (komórek tkanki tłuszczowej). Ot wyjaśnienie dlaczego cellulit dotyka prawie wyłącznie kobiet. Żeńska gospodarka hormonalna jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na wahania w porównaniu z męską.  
 • W powstawaniu cellulitu bierze też udział insulina czy hormony tarczycy.  Dlatego tak ważne są REGULARNE BADANIA aby przeciwdziałać wszelkim zaburzeniom. 
 • Zaburzenia krążenia w wyniku których dochodzi do
   powstawania obrzęków. Przyczyną wspomnianych zaburzeń będzie chociażby palenie papierosów, które uszkadza mikronaczynia krwionośne, a nawet noszenie zbyt obcisłych ubrań. 
 • Nadmierna ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, dlatego jeśli zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami, redukcja będzie krokiem w kierunku zmniejszenia cellulitu. 
 • Błędy żywieniowe (żywność wysokoprzetworzona, niedobór błonnika, zbyt niska podaż wody, nadmiar kalorii, niedobór kwasów tłuszczowych omega-3). Zadbaj o zdrową dietę nawet jeśli nie dotyczy Cię nadwaga czy otyłość.
 • Siedzący tryb życia, który będzie negatywnie wpływał na krążenie. Dlatego pracując przy komputerze. warto co jakiś czas wstać od biurka przynajmniej na kilka kroków. 
 • Brak, lub niska aktywność fizyczna, która może sprzyjać nadprogramowym kilogramom, czy zaburzeniom krążenia. 
 • Nadmierne spożycie alkoholu, które pobudza lipogenezę, negatywnie wpływa na gospodarkę wodną.
 • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, poprzez swój wpływ na gospodarkę hormonalną. 

Jak w takim razie przeciwdziałać? Bardzo ważna jest PROFILAKTYKA, ponieważ w zaawansowanym stadium zdecydowanie ciężej jest poprawić estetykę skóry. Ale o tym w następnej części artykułu. Na koniec chcę jeszcze raz podkreślić, że naprawdę wiele kobiet ma z tym problem, dlatego nie warto zadręczać się z tego powodu. Pamiętaj, że jest wiele sposobów na zmniejszenie pomarańczowej skórki, poprzez eliminacje czynników wywołujących jak i działanie pielęgnacyjne. 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *