Wsparcie suplementacyjne przy trądziku
W poprzednim poście mogliście poczytać nieco na temat trądziku. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, odsyłam Was TUTAJ, do nadrobienia zaległości. Możecie znaleźć tam informacje, o tym jak ważne w walce ze zmianami skórnymi, jest znalezienie przyczyny, co pozwala na skonkretyzowane działanie.
Bardzo ważnymi aspektami w temacie trądziku jest odpowiednia dieta, a także higiena stylu życia. Nieco więcej na ten temat możecie przeczytać właśnie w ostatnim poście.
A dzisiaj trochę o suplementacji, która może okazać się dużym wsparciem dla problematycznej skóry. W tym zakresie warto rozplanować 1 – 3 miesięcy intensywnej suplementacji, a po tym okresie suplementacje stosować doraźnie. Oczywiście najwłaściwszym zachowaniem jest dobranie suplentów indywidualnie w zależności od przyczyny problemu. Jednak w kontekście trądziku, często pomocne bywają:
- Dobrej jakości probiotyk w celu wsparcia układu pokarmowego. Szczep probiotyczny powinien być dobrany indywidualnie. Polecam rozpoczęcie probiotykoterapii od preparatu jednoszczepowego, a następnie rozszerzanie do preparatu wieloszczepowego (uwaga przy SIBO).
- Kwasy tłuszczowe omega – 3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Suplement w postaci płynnej będzie zdecydowanie lepiej wchłaniany.
- Witamina D3, która wykazuje politropowe działanie w organizmie, a jej niedobór dotyczy wysokiego odsetka Polaków.
- Kwas masłowy jako wsparcie dla jelit, których zaburzona praca będzie negatywnie wpływała na stan skóry.
- Pomocne mogą okazać się również enzymy trawienne. W kontekście wsparcia trawienia, możemy zacząć od delikatnego działania kroplami żołądkowymi, lub gorzkimi ziołami.
- Olej z wiesiołka lub ogórecznika wykazuje bardzo pozytywny wpływ na stan skóry. Zaleca się stosowanie 1 łyżki dziennie na surowo.
- Laktoferyna, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe.
- Cholina i inozytol – pozytywny wpływ na szlaki metylacyjne.
- Cynk w postaci glukonianu jako wsparcie dla odporności. Pierwiastek ten wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Wchodzi w skład hormonów, uczestniczy w metabolizmie węglowodanów i kwasów tłuszczowych.
- Witaminy z grupy B, które wpływają one na układ nerwowy, regulację stresu, wygląd skóry, włosów, paznokci, a także metabolizm.
- Adaptogeny (w przypadku trądziku świetnie sprawdza się Schizandra) Suplement poprawiający zdolności adaptacyjne człowieka ( przystosowanie organizmu w celu wyrównania zwiększonego stresu oksydacyjnego w komórkach). Cytryniec stymuluje centralny układ nerwowy, przyczyniając się do poprawy sprawności fizycznej i umysłowej, stymuluje układ trawienny i reguluje poziom cukru we krwi.
Oczywiście nie jest to pełna i jedyna lista suplementów pomocna przy walce z trądzikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest indywidualny dobór suplementacji w oparciu o przyczynę problemu. Suplementy diety mają jedynie wspomóc proces leczenia trądziku, fundamentem jest dieta oraz styl życia, o których pisałam w poprzednim poście.