ZDROWIE

10 powodów, dla których warto ćwiczyć

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Osoby regularnie trenujące mają lepsze samopoczucie, więcej energii oraz są pewniejsze siebie. Poznaj kilka powodów, dla których warto włączyć regularne treningi do swojego planu.

1. Kształtowanie zgrabnej sylwetki
Mówi się że sylwetkę kształtuje się w kuchni, a dobrze dopasowana dieta to aż 70% sukcesu. Nie możemy jednak zapominać o wpływie aktywności fizycznej na wizualny aspekt naszej sylwetki. Prawidłowo zbilansowana dieta, łącznie z wysiłkiem fizycznym pomoże nam zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, lub rozbudować tkankę mięśniową.


2. Wzrost podstawowej przemiany materii
Im mamy więcej tkanki mięśniowej, tym nasza podstawowa przemiana materii jest wyższa, ponieważ mięśnie są bardziej aktywne metabolicznie od tkanki tłuszczowej. Kilogram mięśni spala dziennie w spoczynku 13kcal, natomiast kilogram tkanki tłuszczowej zaledwie 4,5kcal. Dlatego coraz częściej mówi się, że to nie aeroby spalają tłuszcz, a mięśnie.


3. Dobre samopoczucie
Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są endorfiny i to właśnie one odpowiadają za dobre samopoczucie jakie towarzyszy nam podczas i po treningu. Badania wskazują, że osoby regularnie uprawiające sport są w mniejszym stopniu narażone na depresje i spadek funkcji poznawczych. Wysiłek fizyczny jest świetnym sposobem na redukcje stresu, który niestety przyczynia się do wielu chorób.


4. Poprawa jakości snu
Osoby aktywne fizycznie rzadziej skarżą się na zaburzenia snu, a dobry sen to dobra regeneracja organizmu.

5. Wydajniejsza praca serca
Wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na układ krwionośny. Szacuje się, że u osób regularnie aktywnych fizycznych praca serca w spoczynku to około 40-60 uderzeń na minutę, w porównaniu do osób nieaktywnych, u których serce bije z częstością 60-80 w ciągu minuty.


6. Dobre  dotlenienie organizmu
Prawidłowe działanie układu krwionośnego to również prawidłowe dotlenienie całego organizmu, a co za tym idzie sprawne jego działanie, prawidłowe dotlenienie mózgu, oraz zanik uczucia senności i zmęczenia.


7. Niższe ryzyko wielu chorób przewlekłych
Badania wskazują, że osoby aktywne fizyczne mają mniejsze ryzyko licznych chorób przewlekłych, w tym chorób serca oraz chorób powiązanych ze sprawnością intelektualną.


8. Prewencja cukrzycy
Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, która niesie za sobą liczne następstwa. Dlatego tak ważna jest jej prewencja oraz skuteczne leczenie. Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę poprzez zwiększenie aktywności GLUT-4 (transporter glukozy) w komórkach mięśniowych oraz zwiększenie ich syntezy.


9. Prewencja osteoporozy
Wysiłek fizyczny zwiększa gęstość kości co zapobiega osteoporozie, chorobie na którą narażone są przede wszystkim kobiety po menopauzie.


10. Pozytywnie wpływa na układ ruchu
Wzmacnia stawy, mięśnie i więzadła co przede wszystkim może się przekładać na jakoś życia w późniejszych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *