LIFESTYLE,  ZDROWIE

5 sposobów jak znaleźć czas na zdrowe odżywianie

Brak czasu to już chyba chroniczna przypadłość XXI wieku. Ile razy zdarzyło Ci się narzekać, że Twoja doba jest zbyt krótka? Gdyby tak dało się ją wydłużyć? Bierzemy na siebie coraz więcej obowiązków, dążąc do perfekcji, aż zatracamy się w tym natłoku. W konsekwencji zaczyna nam brakować czasu na podstawowe potrzeby.

Ilekroć słyszę “Nie mam czasu na zdrowe odżywianie” zastanawiam się co może być ważniejszego od dbania o zdrowie. Odżywianie to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych. W ciągu życia człowiek spożywa około 70 ton pokarmu. Tak ogromną ilość jedzenia nasz układ pokarmowy musi strawić, aby dostarczać nam energii, materiału budulcowego, witamin czy minerałów. To od nas zależy jakiej jakości produktów spożywczych dostarczamy do organizmu, co ma swoje odzwierciedlenie w stanie zdrowia.

Półki w marketach są pełne wysokoprzetworzonych gotowych dań, bo przecież musi być szybko, łatwo i smacznie. A gdzie w tym wszystkim zapodziało się zdrowie? Epidemia nadwagi i otyłości, insulinooporność, cukrzyca typu II, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, to tylko nieliczne konsekwencje niewłaściwych wyborów żywieniowych. A skoro zaspokajając podstawową potrzebę fizjologiczną, możemy przeciwdziałać stanom chorobowym, zadbać o dobre samopoczucie, to dlaczego mamy tego nie robić? Wystarczy wypracować kilka nawyków żywieniowych, wygospodarować trochę czasu, a w rezultacie otrzymujemy coś bezcennego – ZDROWIE.

W konsekwencji szybkiego życia, nasza dieta pozostawia wiele do życzenia. Nie usprawiedliwiajmy się, że przez brak czasu jemy cokolwiek. Czy zdrowe odżywianie musi być czasochłonne? Jasne że na początku kiedy zaczynamy modyfikować swój jadłospis, może zając nam to odrobinę więcej czasu, kiedy szukamy nowych przepisów i pierwszy raz przygotowujemy jakieś danie. Ale z czasem wszystko staje się prostsze.

5 SPOSOBÓW JAK ZNALEŹĆ CZAS NA ZDROWE ODŻYWIANIE:

  1. Wybieraj łatwe, nieskomplikowane przepisy. Zdrowa dieta nie oznacza dań przygotowanych z trudno dostępnych produktów spożywczych, które znajdziemy tylko w sklepach z ekologiczną żywnością, a o wybieranie produktów naturalnych.
  2. Zapisuj przepisy, aby stworzyć własną bazę łatwych pomysłów zdrowych dań. Kiedy uzbiera Ci się już niezła lista, zaoszczędzisz czas na szukanie przepisów.
  3. Planuj posiłki z lekkim wyprzedzeniem, aby móc zrobić zakupy potrzebnych artykułów przynajmniej dzień wcześniej.
  4. Przygotowuj większe ilości posiłków. Jasne, że jadłospis powinien być różnorodny, aby dostarczyć wszystkich składników odżywczych organizmowi, ale nikt nie każe gotować Ci jednej porcji zupy. Przygotowane risotto, czy zapiekankę możesz podzielić przykładowo na dwa kolejne dni.
  5. Przygotowuj lunchboxy do pracy czy szkoły. Gotowe jedzenie w torbie wzmocni Twoją wolę, aby nie sięgać po przypadkowe przekąski. A dania do pudełek mogą być banalne do wykonania jak. np. pieczony omlet w 7 minut, czy ugotowana kasza jaglana z grillowanym kurczakiem w sosie pomidorowym na mleczku kokosowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *