LIFESTYLE

Jak nie zwariować w Święta

Przepiękny weekend we Wrocławiu już za nami. Chociaż te trzy dni minęły w ekspresowym tempie, to paradoksalnie miałam wrażenie jakby czas stanął w miejscu na kilka chwil, a my mogliśmy w pełni poczuć magię Świąt. 

Jarmark Bożonarodzeniowy nie był głównym celem naszej podróży, ale będąc we Wrocławiu o tej porze roku, niesposób ominąć tę świąteczną imprezę szerokim łukiem. 

Święta czuć już od pierwszych kroków postawionych na Rynku. Co kilka metrów można spotkać muzyków grających kolędy. Przepiękne ozdoby świąteczne, ogromna choinka  i mnóstwo światełek robią wrażenie. A wieczór w takim klimacie warto umilić sobie grzańcem i przepysznym piernikiem. 

Na jarmarku głównie możemy znaleźć niedietetyczne przekąski, gofry, kiełbaski, pierniczki, słodkości, ozdoby, czapki, ciepłe kapcie i oczywiście grzańce. 

Po raz pierwszy spróbowałam miodu pitnego i przyznam, że byłam pozytywnie zaskoczona smakiem. Nie jest tak słodki jak do tej pory myślałam i świetnie rozgrzewa w mroźny wieczór. 

Ale w jarmarku świątecznym chodzi o coś więcej, niż wszechobecne stargany. To mnóstwo ludzi zjeżdżających się w jedno miejsce, pełnych uśmiechu i radości.

Zainspirowało mnie to do napisania dzisiejszego postu. Wrzućmy na luz i czerpmy radość z tych świątecznych przygotowań. Ten czas może być naprawdę cudowny pod warunkiem, że zdejmiemy z siebie presję perfekcjonizmu i sklasyfikujemy priorytety. Bo przecież ważniejszy jest czas spędzony z bliskimi niż perfekcyjny sernik. 

A oto kilka zasad, które pomogą nam wrzucić na luz:

  • Po pierwsze PLANUJ

Jeśli Święta zamiast radości wywołują w Tobie stres, czy zdążysz ze wszystkimi obowiązkami, zacznij od planu. Już sam proces planowania obniża poziom stresu. Najlepiej stwórz listę rzeczy do zrobienia, a każdą wykonaną czynność odznacz. Da Ci to obraz progresu, a dzięki temu swojej uwagi nie będziesz skupiać jedynie na tym co jeszcze przed Tobą, a na tym ile już udało Ci się zrealizować. 

  • ZROBIONE jest lepsze od perfekcyjnego

Ważne aby Twój plan był realny do zrealizowania. Nie planuj, że przygotujesz kilka ciast, pierniczki, dwanaście potraw i pracochłonną sałatkę jeśli wiesz, że nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu. W święta nie chodzi o idealne wypieki, postaw na rodziną atmosferę. Uwierz, że świat się nie zawali jeśli w tym roku na wigilijnym stole zabraknie Twojego popisowego ciasta. Ponadto w miarę możliwości możecie w gronie rodziny podzielić się przygotowywaniem świątecznych potraw, np. Ty przygotujesz pierogi, mama barszcz, a ciocia przyniesie gołąbki. 

  • ZAANGAŻUJ BLISKICH w przygotowania świąteczne

Nie bądź typową Zosią Samosią. Wiem, że często wydaje nam się, że wszystko zrobimy najlepiej same. Ale czy w Święta chodzi o perfekcjonizm? Już samo angażowanie bliskich do ubrania choinki, czy wspólnego pieczenia może dać sporo frajdy. 

  • AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA obniża stres

Jeśli czujesz, że przygnębia Cię natłok obowiązków, wyjdź na spacer lub trening. Aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin i tym samym łagodzi złe samopoczucie. Przekonasz się, że wrócisz z nową energią i zapałem do działania. 

  • ZADBAJ O ŚWIĄTECZNĄ ATMOSFERĘ W DOMU

Nie muszą być to wyszukane pomysły, ale kilka świątecznych akcentów w Twoim domu pomoże Ci poczuć zbliżające się Święta. Może być to choinka w minimalistycznym stylu z kilkoma ozdobami, stroik, czy podstawki z motywem Świąt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *