LIFESTYLE,  ZDROWIE

Plan na ZMIANY

Każda zmiana, w tym zmiana dotycząca sposobu żywienia, jest dosyć skomplikowanym procesem. Natomiast jeśli podejmiemy się jej świadomie i umiejętnie, z dużym prawdopodobieństwem osiągniemy sukces.

Dlaczego tak bardzo boimy się zmian? Zmiany zmuszają nas do wyjścia z własnej strefy komfortu, w której czujemy się dobrze. Czy aby na pewno? Już samo myślenie o zmianach daje nam sygnał, że pewna sfera w naszym życiu nam nie odpowiada. Warto się nad nią zastanowić i skonkretyzować co tak naprawdę chcemy zmienić. Jest to proces długofalowy. Jednak stosując metodę małych kroczków, pierwsze rezultaty możemy zobaczyć bardzo szybko. To właśnie stopniowy proces zmian nawyków żywieniowych przyniesie najlepsze rezultaty w kontekście redukcji masy ciała, poprawy samopoczucia, czy stanu zdrowia.

DIETA CUD vs. STOPNIOWE ZMIANY NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

Z pewnością natknąłeś się na diety cud, które gwarantują osiągnięcie dietetycznego sukcesu w krótkim czasie. Ale nawet jeśli uda Ci się utrzymać rygorystyczne ograniczenia żywieniowe i uzyskać utratę masy ciała, istnieje duże prawdopodobieństwo efektu jojo, a także negatywnych zmian zdrowotnych. Taki system dietetyczny nie pomoże Ci wykreować zdrowych nawyków żywieniowych, które są kluczem do utrzymania zdrowej i szczupłej sylwetki.


Czy zastanawiałeś się kiedyś nad procesem budowania nawyków? Jest to proces długofalowy.

Swoje nawyki żywieniowe zapewne budowałeś przez lata. Im częściej sięgasz po określoną grupę produktów (słodycze, przetworzone produkty, słone przekąski), tym trudniej będzie Ci z nich zrezygnować. Łatwiej jest podążać wydeptana ścieżką. Powodów takie stanu rzeczy może być mnóstwo: pozorne poczucie wolności, bo przecież nie ograniczasz się „dietą”, subiektywna ocena, że wybierasz najłatwiejsze rozwiązanie, sugerowanie się innymi, czy odnalezienie w jedzeniu sposobu na radzenie sobie ze stresem.

NIE PŁACZ NAD ROZLANYM MLEKIEM

Zanim jednak zaczniesz wyrzucać sobie błędy, pamiętaj że masz do nich prawo. Ważne jest ich dostrzeżenie i chęć zmiany. Nie cofniesz już czasu, dlatego zamiast płakać nad przysłowiowym rozlanym mlekiem, zacznij pracę nad zmianami. To właśnie na przyszłość masz realny wpływ.  Pozwól sobie na akceptacje aktualnego stanu rzeczy. Natomiast nie utożsamiaj akceptacji z brakiem działania. Ważne jest, aby nie pozostawać na etapie, w którym zdajesz sobie sprawę z konieczności zmian, ale brakuje Ci motywacji do ich wprowadzenia.

W takim razie od czego zacząć zmianę? Skupię się tu na zmianach w kontekście dietetyki, natomiast podobny schemat dotyczy również innych sfer życia.

KONTEMPLACJA to czas kiedy świadomie dostrzegasz negatywny wpływ swoich nawyków żywieniowych na stan zdrowia, masę ciała, czy samopoczucie, a Ty decydujesz się na zmiany. Dostrzeżenie problemu i chęć działania to już naprawdę duże osiągnięcie.

W kolejnym kroku czas na PLANOWANIE. Tutaj istotne jest trafne dostrzeżenie przyczyny obecnej sytuacji, którą chcesz zmienić. Jeśli mówimy o nadmiernej masie ciała, powodów może być wiele, od nieprawidłowej diety, odnalezieniu w jedzeniu sposobu na odstresowanie, czy zmaganie się z daną jednostką chorobową. Nie martw się jeśli nie potrafisz zaplanować samodzielnie swojego działania, tutaj możesz skorzystać z pomocy specjalisty.

Kolejnym krokiem jest wdrożenie planu w życie. Na tym etapie również może Ci się przydać pomoc osoby z zewnątrz, która będzie potrafiła zmotywować Cię do działania, oraz naprowadzić na właściwą ścieżkę,kiedy z niej zbłądzisz.

Może zdarzyć się tak, że, pracując nad zmianą, natrafisz na gorszy moment w swoim życiu. Wtedy jednak staraj się patrzeć na sytuacje z szerszej perspektywy. Kiedy pracując nad zmianami nawyków żywieniowych, z jakiegoś powodu masz ochotę na ciastko (np. po stresującym dniu w pracy) zastanów nad konsekwencjami. W krótkoterminowej perspektywie doznasz satysfakcji po zjedzeniu pysznego deseru, natomiast w dłuższej perspektywie trudniej doszukać się plusów w tej sytuacji.

Jeśli jednak zdecydujesz się na odstępstwo od diety, nie uznawaj tego za PORAŻKĘ, a DOŚWIADCZENIE! Być może, w Twoim planie na zmiany należy dokonać pewnych modyfikacji, lub potrzebujesz odnaleźć własnego sposobu na radzenie sobie z trudną sytuacją. 

Sam fakt, iż zdecydowałeś się na zmiany to ogromny sukces. Mała wpadka nie skreśla tego, czego się uczysz pracując nad nowym sposobem żywienia. 

Nie bój się zmiany, której pragniesz! Zacznij już dziś pracę nad zdrowymi nawykami. Nic nie ryzykujesz, a zyskać możesz naprawdę wiele od utraty zbędnych kilogramów, po odzyskanie dobrego samopoczucia. Na mojej stronie znajdziesz materiały, które pomogą Ci zadbać o właściwe wybory żywieniowe, a jeśli interesuje Cię spersonalizowany plan żywieniowy, dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości ekonomicznych zapraszam do zakładki WSPÓŁPRACA. Nie czekaj do poniedziałku, nowego tygodnia. Zadbaj o siebie od dziś.   

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *