LIFESTYLE

Kobietą być – 6 sposobów jak wzmocnić pewność siebie

Dzień Kobiet wydaje mi się odpowiednim czasem na publikację artykułu na temat pewności siebie. Nam kobietom, często jej brakuje, mimo tego że każdego dnia realizujemy się na licznych płaszczyznach. Jaka może być tego przyczyna?

Czy zwróciłaś uwagę na to, że na ogół mamy tendencję do oceniania wszystkich i wszystkiego wokół. A najsurowiej zazwyczaj oceniamy same siebie. Stąd prosta droga do zaburzonego obrazu swojej osoby. Jeśli same myślimy o sobie negatywnie, w naszym odczuciu, wszyscy mają podobną opinię na nasz temat. Widzimy to, co chcemy widzieć.

Nieustanne porównywanie się do innych potęguje zaburzony obraz. Widzimy tylko część czyjejś rzeczywistości, fragment życia, którym ktoś chce się podzielić. Resztę dopowiadamy sobie same. Tak właśnie działa nasz mózg, a co najgorsze, dzieje się to bezwiednie. Stąd prosta droga do tak zwanych błędów poznawczych. Dobrym przykładem będzie tutaj Instagram, miejsce w sieci gdzie ludzie dzielą się zaledwie ułamkiem swojego życia. Dlatego może wydawać się, że ich życie pozbawione jest codziennych problemów. Na Instagramie ludzie jedzą przecież idealne posiłki, zawsze mają ochotę na trening i perfekcyjne plany na spędzanie wolnego czasu.

Jak więc wzmocnić swoją pewność siebie? Po pierwsze wyzbądź się ciągłego oceniania wszystkich wokół i porównywania się do innych. Zważywszy na fakt, że jest to jedynie błędne wnioskowanie na podstawie dostępnych fragmentów. Dzielimy się tym czym chcemy, dlatego media społecznościowe mogą pokazywać nieco zakłamany obraz świata. Nie skupiaj się na ocenię i rób to co podpowiada Ci serducho.

Po drugie zaakceptuj aktualny stan rzeczy. Nawet jeśli z jakiegoś powodu, masz ochotę zmienić coś w swoim życiu. Może nie do końca realizujesz się w pracy, chcesz zmienić kierunek studiów, lub czujesz, że utknęłaś w związku bez przyszłości. Nie rozpamiętuj przeszłości, złych decyzji, błędów. Zastanów się co możesz zrobić tu i teraz, aby pokierować swoim życiem właśnie tak jak chcesz. Skup się na działaniu, które możesz podjąć,  a nie wytykaniu błędów z przeszłości. To właśnie na teraźniejszość masz realny wpływ. Kiedy swoją energię poświęcasz na rozpamiętywanie błędów, jedyne co możesz zyskać to złe samopoczucie. Sprawa ma się inaczej kiedy skupiasz się na działaniu, wtedy z dużym prawdopodobieństwem wykreujesz satysfakcjonujące życie, właśnie takie jakiego pragniesz.

Skup się na swoich mocnych stronach. Ale rób to świadomie. Postaraj się wypisać 4-5 mocnych stron, czegoś w czym jesteś dobra. Może ktoś z bliskich pomoże Ci w tej kwestii? I każdego dnia poświęcaj temu uwagę, rozwijaj się na tych płaszczyznach. To z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoją samoocenę.

Odkryj w sobie pasję. Doskonalenie swojej pasji niesamowicie zwiększa naszą pewność siebie i daje ogromną satysfakcję. Zdecydowanie łatwiej rozwijać się jest nam na płaszczyźnie, która nas interesuje.

Znajdź czas na przyjemności! Warto zastanowić się co tak naprawdę sprawia Ci szczęście. To mogą być naprawdę drobne rzeczy, kubek ulubionej kawy wypity w miłym towarzystwie, spacer w wiosenne popołudnie, czy dobra książka. Znajdź na to czas, pośród wszystkich obowiązków. Bo każda z nas zasługuje na relaks. Mówiąc prościej, znajdź to co sprawia Ci radość i rób tego więcej!

Myśl o sobie dobrze i mów do siebie dobrze. Bo każda z nas jest piękna i zasługuje na wszystko co najlepsze. A pozytywne myślenie jest podstawą poczucia szczęścia.

Wypracuj sobie zachowania na wypadek gorszego dnia. Nawet jeśli intensywnie pracujesz nad pewnością siebie, gorsze dni mogą się zdarzyć. To normalne. Oczyszczająco na naszą głowę działa przede wszystkim sport. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Pewnie nieraz przekonałaś się po wykonanym treningu jak działają endorfiny. Wysiłek fizyczny zwiększa naszą pewność siebie m.in. poprzez podnoszenie uczucia zadowolenia. A dodatkowo pozytywnie wpływa na nasze ciało, co może potęgować pozytywne odczucia.

Ale pamiętaj, że każdy ma prawo do popełniania błędów. Nikt nie jest idealny i nikt tego od nas nie oczekuje. Ponadto błędy to świetny sposób na naukę.

Podsumowując, jak wzmocnić pewność siebie?

  • Wyzbądź się oceny
  • Przestać porównywać się do innych
  • Skup się na swoich mocnych stronach
  • Rozwijaj swoją pasje
  • Znajdź czas na przyjemności
  • Postaw na aktywność fizyczną
  • Wyciągaj wnioski z popełnionych błędów.

Niemożliwe staje się możliwe. Jeśli stawiając sobie cel,zaczynasz realizować go krok po kroku. A codzienne działanie zbliża Cię do Twojego marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *