Zakwas z buraków
Zdrowie w pysznej postaci 😉 Zakwas przygotowuje się tak szybko, że aż szkoda nie skorzystać z dobroci jakie dają nam buraki.
Jakie korzyści przyniesie nam picie zakwasu? Dostarczymy wszystkiego co cenne w burakach. Generalnie wszelkie kiszonki bardzo korzystnie wpływają na mikrobiotę jelit, a to właśnie w jelitach zaczyna się nasza odporność.
Buraki wzmacniają krew, wspomagają leczenie anemii, czy infekcji. Zawierają żelazo, kobalt, wapń, potas, magnez, a także witaminy: A, C i witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy).
Buraki wpływają również kondycję fizyczną i wydolność organizmu.
Składniki na zakwas:
- 2 kg buraków
- 1/2 główki czosnku
- 10 liści laurowych
- 10 ziarenek ziela angielskiego
- 30 ziarenek pieprzu
- sól
! Przygotowując zakwas, pamiętaj aby zwrócić uwagę na zachowanie czystości, wyparz słoik, w którym będziesz przygotowywać zakwas, umyj wszystkie warzywa, a jeśli w trakcie kiszenia będziesz chciała zamieszać barszcz, używaj wyparzonej łyżki. To ważne aby nie dopuścić to wytworzenia się pleśni.
Buraki umyj, obierz i pokrój w półplastry. Czosnek umyj, obierz (niektórzy wrzucają czosnek w całości, ja wolę mieć pewność, że przypadkiem nie wrzucam główki czosnku z nadpsutym ząbkiem). Wszystkie składniki włóż do słoja.
Wodę przegotuj z dodatkiem soli (1 łyżka soli na 1 litr wody). Ostudzoną wodą zalej buraki, tak aby nic nie wystawało ponad powierzchnię. Słój nakryj gazą (ja akurat użyłam ręcznika papierowego) i odłóż w ciemne miejsce.
Ważne, aby codziennie zaglądać do zakwasu, pilnować czy nic nie wypływa, aby nie dopuścić do wytworzenia się pleśni.
Jeśli chcesz przyspieszyć proces kiszenia, możesz dodać kilka łyżek wody
z kiszonych ogórków (ja tym razem pominęłam ten krok).
Po kilku dniach zakwas jest gotowy (5 -7 dni), zlewamy go do słoików, trzymamy w lodówce i pijemy na zdrówko. Najlepiej zacząć od mniejszej ilości (1/4 szklanki) i stopniowo zwiększać ilość.
Na zakwas z buraków powinny uważać osoby z kamicą nerkową ze względu na obecność szczawianów.
2 komentarze
FanBuraka
Uwielbiam zakwas buraczany! Przy najbliższej okazji wykorzystam przepis bo wygląda smacznie, pozdrawiam
Michał
Świetnie, że gdzieś w końcu znalazłem SKUTECZNY przepis na zakwas buraczany:) Zaskoczę małżonkę, bo do tej pory probóbowałem dwa razy – nigdy nie wychodziło. A tu z tego przepisu odrazu wyszło „:) Więc wiecie co jutro będziemy jeść na obiadek ! 🙂 Pozdrawiam, Wojtek