PODSTAWY DIETY,  ZDROWIE,  ŻYWIENIE

Redukcja – jak zacząć?

Temat redukcji poruszałam już kilkakrotnie na moim blogu. Pisałam o tym jak przygotować się do etapu odchudzania, jak komponować swoją dietę, a także jak dobrać kaloryczność, aby dieta redukcyjna była zdrowa i skuteczna. Wszystkie te artykułu możecie znaleźć klikając poniżej. 

Dzisiaj chcę ugryźć temat bardziej od strony psychodietetycznej. O jakie aspekty warto zadbać już na starcie, aby nie zrezygnować z odchudzania? Bardzo ważne jest wyznaczenie CELU. 

Dobrze wyznaczony cel powinien być przede wszystkim:

  • sprecyzowany – konkretnie ustalmy co chcemy osiągnąć,
  • mierzalny – pozwoli nam to kontrolować postępy,
  • realny – zbyt ambitne cele mogą prowadzić do frustracji, a w efekcie z dużym prawdopodobieństwem zrezygnujemy z działania,
  • osadzony w czasie – deadline działa motywująco, a my nie odkładamy realizacji celu w nieskończoność.

Bardzo ważne jest również to, aby przy wyznaczaniu celu wziąć pod uwagę własne zasoby psychoeneregetyczne, oraz inteligencję emocjonalną. Mówiąc wprost, zadbajmy o to, aby cel był dostosowany do naszych aktualnych możliwości, biorąc po uwagę, że nasze życie nie skupia się jedynie na diecie (np. możliwości finansowe, czasowe). Stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko, może szybko poskutkować rezygnacją z działania.

Redukcja kilogramów nie powinna być jednak celem samym w sobie. Bardzo ważne jest odzyskanie kontroli nad tymi zachowaniami, które doprowadziły do zaburzeń związanych z masą ciała. Tych zachowań może być wiele (np. traktowanie jedzenia jako sposobu na redukcję napięcia).

Trudność redukcji powiązana jest z trudnością wprowadzenia zmian. Więcej na temat procesu zmiany pisałam tutaj.

Kolejnym ważnym aspektem podczas redukcji jest motywacja. Najistotniejsza motywacja to ta płynąca z wewnątrz. Dopóki sami nie będziemy chcieli dokonać zmiany, nikt tak naprawdę nas do tego nie nakłoni.

W jaki sposób wydobyć motywację? Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Co konkretnie chcemy zmienić?
  • Dlaczego jest to dla nas ważne?
  • Z jakiego powodu chcemy zmiany?
  • Jakie uczucia wywoła w nas osiągnięcie celu?
  • Co możemy zrobić dziś, aby zbliżyć się do celu?

Na powyższe pytania warto odpowiedzieć sobie na samym początku, kiedy nasza motywacja jest na wysokim poziomie i regularnie wracać do tych odpowiedzi. 

Ponadto istotna jest koncentracja na małych krokach wykonywanych na co dzień na drodze do postawionego celu. Takie zachowanie pokazuje nam progres, a także umożliwia dostrzeżenie ewentualnych błędów i wprowadzeniu modyfikacji. 

Podsumowując:

  • Zaakceptuj aktualny stan rzeczy, każdy ma prawo do błędów, a sam fakt chęci wprowadzenia zmiany, jest już ogromnym krokiem w dobrym kierunku.
  • Wyznacz sobie konkretny cel, dopasowany do Twoich możliwości. Stawianie sobie poprzeczki zbyt wysoko, może trwale zniechęcić Cię do działania.
  • Znajdź przyczynę nadprogramowych kilogramów, to kluczowy aspekt jeśli chcemy trwale zredukować masę ciała. Podczas redukcji bardzo ważny element stanowi praca nad eliminacją czynnika prowadzącego do nadwagi czy otyłości.
  • Zastanów się dlaczego osiągnięcie celu jest dla Ciebie ważne, określ jak będziesz się czuła kiedy już go osiągniesz. Zapisz to i wracaj do tego tak często jak tego potrzebujesz. Pamiętaj, że na początku motywacja może być bardzo wysoka, ale naturalnym stanem rzeczy jest jej obniżanie na różnych etapach pracy nad zmianą.
  • Skup się na drodze do celu, a nie celu samym w sobie. Zastanów się co możesz zrobić dzisiaj aby zbliżyć się do oczekiwanego efektu, co możesz zrobić w najbliższym tygodniu. 
  • Nie porównuj się do innych, takie zachowanie silnie sabotuje nasze działania. 
  • Jeśli sama nie jesteś w stanie pracować nad redukcją, pamiętaj że jest wielu specjalistów do których możesz się zwrócić o pomoc, którzy poprowadzą Cie przez tę drogę i pomogą popracować nad trwałymi zmianami. Jeśli jesteś zainteresowana indywidualną współpracą, zapraszam tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *